Termálna voda pochádza zo skrytých prameňov umiestnených v hĺbke až 6000 metrov pod úrovňou zeme. Vďaka tomu, že preteká cez niekoľko vrstiev Zeme, má možnosť na seba naviazať rôzne stopové prvky a iné minerály. Navyše, pramene termálnej vody zohrieva horúca magma, ktorá sa nachádza pod povrchom Zeme, a to podporuje vznik rôznych chemických reakcií. Takto sa vytvárajú nové, vzácne látky, ktoré sú v termálnej vode obsiahnuté.
Termálna voda, ktorá sa používa v liečebných kúpeľoch, je určená na liečbu akné, psoriázy a atopickej dermatitídy. Je však termálna voda na komerčné použitie dobrou náhradou za termálnu vodu, ktorá sa používa v kúpeľoch? Aké je chemické zloženie termálnej vody a ako ju používať správne? Aké pramene termálnej vody poznáme?
Aké látky sa nachádzajú v termálnej vode?
Z mikrobiologického hľadiska sa termálna voda považuje za čistú a hypoalergénnu. Vďaka vysokej koncentrácii minerálov a mikroprvkov má termálna voda prínos pre pokožku. Termálna voda je bohatá na základné živiny, ktoré prenikajú do pleti. Tieto živiny čiastočne ostávajú v epiderme a čiastočne sa dostávajú aj do hlbších vrstiev pokožky, ktorú upokoja a zahoja. A práve preto sa aj vychladená termálna voda, teda minerálna voda, používa ako základ mnohých pleťových prípravkov bohatých na minerály.
Termálna voda: Ako sa používa?
Všetky krémy a telové balzamy s obsahom termálnej vody by sa mali aplikovať len na čistú pleť, najlepšie hneď po umytí pokožky. Čo sa týka komerčných termálnych vôd, existujú dva názory na to, ako správne tento prírodný kozmetický prípravok používať. Podľa prvého názoru by ste si mali nastriekať termálnu vodu na pleť a potom ju handričkou jemne vysušiť, pričom podľa druhého názoru sa odporúča nechať vodu, aby sa do pleti úplne vstrebala. Rozhodnutie je teda na vás. Vyberte si možnosť, ktorá je pre vás vhodnejšia. Ak vodu na pleti necháte, aby sa vstrebala a necítite, žeby bola vaša pleť príliš napnutá, tak si myslím, že ju nemusíte odstraňovať.
Je veľmi prospešné používať termálnu vodu celý rok, najmä keď sa často nachádzate v prekúrených miestnostiach. Je nesmierne množstvo spôsobov, ako sa dá využiť:
- je dobrou náhradou tonika na tvár
- osviežuje pleť a fixuje make-up
- upokojuje pleť po odstraňovaní chĺpkov (vrátane holenia brady)
- poradí si so spálením od slnka (aj po dlhej expozícii lampami v soláriu) a upokojuje pokožku podráždenú silným vetrom
- často ju používajú dermatológovia, aby upokojili pleť po rôznych skrášľovacích kúrach, ako je chemický peeling
Termálna voda – bez ohľadu na to, aký je váš problém – je veľmi efektívna a príjemne sa používa. Ak ste doteraz nemali tú možnosť ju vyskúšať na svojej tvári, musíte to urobiť.
Termálna voda, ktorá sa používa v liečebných kúpeľoch VS Komerčná termálna voda
Čo sa týka vážnych ochorení kože, je samozrejmé, že kozmetické prípravky s obsahom termálnej vody nenahradia termálnu vodu, ktorá je dostupná v liečebných kúpeľoch. V takomto zariadení vám ponúkajú horúce kúpele v termálnej vode, ale taktiež je tam aj optimálna klíma a využiť viete aj asistenciu skúseného a vyškoleného personálu. A mimochodom, niekoľkotýždenný pobyt v liečebných kúpeľoch je spojený aj so spoločnosťou iných ľudí trpiacich podobným ochorením, a to vám pomôže akceptovať to svoje. V boji proti akejkoľvek chorobe je dobrý mentálny stav polovicou úspechu, a to platí aj pri dermatologických problémoch.
Pre pleť má najväčší prínos taká termálna voda, ktorá je obohatená o čo najväčšie množstvo živín, ale v nízkych koncentráciách. V opačnom prípade vám termálna voda môže pleť podráždiť. Chemické zloženie termálnej vody závisí hlavne od prameňa, z ktorého sa získava. Neexistujú dva pramene termálnej vody, ktoré by mali v zložení rovnaký súbor prvkov.
Európske pramene termálnej vody
Nižšie vám uvediem zopár európskych prameňov termálnej vody, ktoré sa už dlho používajú pri výrobe mnohých známych krémov a balzamov. Takého prípravky nielenže majú skrášľujúce vlastnosti, ale vedia niektoré kožné ochorenia aj vyliečiť. Sú to tieto pramene:
Avène
To je názov termálnej vody, ktorá má pôvod v Sainte Odile umiestnenom na južnom Francúzsku. Obsahuje mnoho minerálov, ale v naozaj malých množstvách. Je charakterizovaná optimálnym pomerom vápnika a horčíka, ktorý v skutočnosti urýchľuje samoliečiaci proces pokožky. Ďalšie zložky, ktoré obsahuje Avène termálna voda sú: kremík, ktorý posilňuje krvné cievy, meď, ktorá zlepšuje metabolizmus buniek a je antibakteriálna, mangán zodpovedný za potláčanie alergických reakcií a síra, ktorá bojuje proti akné. Bolo klinicky dokázané, že termálna voda získaná z Avène zlepšuje liečbu psoriázy, mierneho atopického ekzému, zápalu kože vyvolaného laserovými zákrokmi, jaziev, následkov obarenia/popálenia a svrbenia. V neposlednom rade, termálna voda Avène je bezpečná pri aplikácii priamo na pokožku (bez jej stenčovania).
Vichy
Táto termálna voda ma pôvod vo francúzskych liečebných kúpeľoch s rovnakým názvom. Patrí do skupiny chloridovo-bikartonátovo-sodíkovej vody. Obsahuje 17 minerálnych solí a 13 stopových prvkov. Je známa svojimi hydratačnými a upokojujúcimi vlastnosťami. Čo je dôležité, termálna voda Vichy upokojuje iritácie spôsobené liekmi určenými na liečbu keratodermie. Navyše, termálna voda Vichy je schopná eliminovať psoriázu a začervenanie typické pre citlivú a atopickú pleť. Bola dokázaná aj zvýšená odolnosť pleti voči voľným radikálom. Vďaka tomu všetkému sa termálna voda Vichy bežne používa v prípravkoch proti starnutiu a akné.
La Roche-Posay
Termálna voda, ktorá pochádza z tohto prameňa je kombináciou dažďovej vody (prirodzene filtrovanej vo vrstvách Zeme) a veľmi starej morskej vody z hĺbky oceána (ktorá obsahuje unikátny súbor minerálov a stopových prvkov). Patrí do skupiny vody s nízkym obsahom minerálov a výnimočnou ju robí obsah selénu – veľmi silného antioxidantu, ktorý odďaľuje starnutie pleti a je protizápalový. Termálna voda La Roche-Posay urýchľuje hojenie pokožky, zlepšuje jej odolnosť a taktiež upokojuje začervenanie a svrbenie.
Aký je váš postoj ku komerčnej termálnej vode? Viete si predstaviť svoj život bez nej? Používate ju vôbec? Ak je termálna voda vašim obľúbeným kozmetickým prípravkom, ako ju aplikujete? Čakám na vaše komentáre.
Pridaj komentár