Už dlho som hľadala nejakú dobrú látku alebo kozmetiku, ktorá by hydratovala a upokojila moju extrémne suchú pokožku. Nakoniec som sa rozhodla vyskúšať niečo, čo by mali používať ľudia trpiaci atopickou dermatitídou – emolienciá. Akú službu robia mojej pleti?
Čo sú to emolienciá a ako fungujú?
Emolienciá sú látky určené na hydratáciu, zvlhčovanie a zvýšenie odolnosti pleti. V podstate ich môžete nájsť v mnohých telových produktoch, ako sú telové balzamy, oleje, krémy a masti. Ich úlohou je obmedziť TEWL (transepidermal water loss), transepidermálnu stratu vody. Emolienciá vytvárajú na povrchu pokožky okluzívnu vrstvu, ktorá na jednej strane chráni epidermu pred stratou vody a na druhej strane, tá istá okluzívna vrstva chráni pokožku pred vplyvom vonkajších agresorov.
Účinky? Pokožka je dobre hydratovaná, vyhladená a mäkká. Navyše, samoregeneračné procesy pokožky sú efektívnejšie, a taký je aj boj proti neduhom a chorobám ako je: suchá pleť, ekzém, alergia, atopická dermatitída. Teraz je už jasné, že používať emolienciá je dobrý nápad, aj ako druh prevencie. Ale kožu by ste si mali natierať emolienciami hlavne vtedy, keď trpíte kožnými problémami.
Aké je chemické zloženie emoliencií?
Produkty obsahujúce emolienciá sa líšia z hľadiska obsahu látok, z ktorých sú vyrobené, typu, účelu a účinkov. Môžete v nich nájsť nasledujúce ingrediencie:
- okluzívne látky – zabraňujú odparovaniu vody; sú to: Vazelína, parafín, minerálne oleje, lanolín, vosky a niektoré alkoholy
- humektanty – sú schopné viazať vodu vo všetkých vrstvách pokožky; sú to: glycerín, urea, kyselina hyalurónová, kyselina mliečna
- epidermálne tuky – ovplyvňujú a zlepšujú epidermu, dopĺňajú pokožke vodu, robia ju odolnejšou voči poškodeniu, predchádzajú zápalom a alergiám
- látky proti svrbeniu – sú to, okrem iných, mentol a gáfor
- látky proti starnutiu – kolagén, retinol, kyselina hyalurónová a vitamíny
- imunologické látky
- slnečné ochranné filtre
Emolienciá v starostlivosti o vlasy
Ochranu pred agresívnymi externými látkami potrebuje taktiež pokožka hlavy a vlasy. Preto by ste mali siahnuť po šampónoch s obsahom prírodných olejov, omega 3, 6 a 9, alantoínu a d-pantenolu. Takéto šampóny nespôsobujú mastenie korienkov, ale upokojujú pokožku hlavy a eliminujú lupiny.
Na niečo som zabudla? Alebo máte viac otázok ohľadom použitia emoliencií v starostlivosti o pokožku a vlasy? Čakám na vaše komentáre.
Pridaj komentár