Blokátor potu vám ponúka riešenie nadmerného potenia. Samozrejme, že potenie je nevyhnutné na udržanie a reguláciu telesnej teploty a taktiež na vyrovnanie pH pokožky, ktoré je bakteriostatické. Ak je potenie príliš intenzívne, tak to znamená, že máte hyperaktívne potné žľazy, ktoré vylučujú viac potu, ako je potrebné. Tento stav vedie k hyperhidróze, čo je vlastne nadmerné potenie. Ľudia, ktorí trpia týmto ochorením vylučujú dokonca päťkrát viac potu, ako tí, ktorých potné žľazy fungujú normálne.
Blokátor potu vie tento problém vyriešiť, lebo obsahuje skutočne veľmi vysokú koncentráciu alumíniových solí, ktoré blokujú vývody potných žliaz. Táto vlastnosť ho robí neprekonateľným v porovnaní s účinkami, ktoré získate obyčajnými antiperspirantami. Na druhej strane, dlhodobé používanie takýchto prípravkov môže spôsobiť zápal potných žliaz. Keď si to uvedomíme, je vlastne dobrý nápad používať blokátor potu? Ako v skutočnosti funguje? Ako sa používa? Aké sú jeho nevýhody? Tu sa dozviete všetko, čo vám musím povedať.
Ako funguje blokátor potu?
Najbežnejšie antiperspiranty obsahujú alumínium chlorid, ktorý reaguje s chemickými zložkami potu a vytvára amorfný gél; má schopnosť uzavrieť kanáliky potných žliaz, ktoré sa nachádzajú v nižších vrstvách kože. Ak chcete zmierniť nadmerné potenie, potrebujete antiperspiranty, ktoré obsahujú vyššiu koncentráciu alumínium chloridu ako majú obyčajné antiperspiranty. Jedným z týchto produktov je blokátor potu.
Blokátor potu funguje rovnako ako obyčajný antiperspirant, čo znamená, že pri kontakte s vodou vytvorí amorfný gél, a týmto spôsobom blokuje vývody potných žliaz a – samozrejme – zablokuje vylučovaniu potu. V potnom kanáliku sa vytvorí zátka (vytvorená z polymérneho hydroxidového gélu). Táto zátka vzniká ako dôsledok pomalej neutralizácie kyslej alumíniovej soli menej kyslým potom. Čo je zaujímavé, zátka, ktorú vytvorí blokátor potu je umiestnená v hlbšej vrstve kože, ako zátka, ktorú vytvoria obyčajné antiperspiranty. Preto efekt, ktorý má blokátor potu vydrží dlhšie.
Ako používať blokátor potu?
V prvom rade by ste mali blokátor potu používať večer pred spaním. Musíte ho naniesť na čistú, suchú a nepoškodenú pokožku raz alebo dvakrát týždenne. Je to postačujúce, pretože efekt, ktorý má blokátor potu vydrží niekoľko dní.
Teraz vás však musím varovať. Ak používate blokátor potu príliš často, to znamená, že zvýšite frekvenciu na viac ako dvakrát do týždňa, môžete si upchať vývody potných žliaz, čo môže viesť k zápalom. A to je ten hlavný dôvod, prečo sa musíte riadiť návodom na použitie, ktorý je uvedený na obale.
Nevýhody používania blokátoru potu?
Ako už viete, blokátor potu obmedzuje sekréciu potu, čo znamená, že tiež spomaľuje proces odstraňovania toxínov z nášho tela. A preto namiesto vypotenia všetkých škodlivých látok – ich naše telo hromadí v lymfatických uzlinách umiestených v podpazuší. Premnoženie baktérií, ktoré by v normálnom prípade boli usmrtené potom a jeho pH, môže viesť k podráždeniu kože. Navyše, dlhodobé používanie blokátorov potu môže narušiť elektrolytovú rovnováhu a viesť k vzniku alergických reakcií, ako je začervenanie pleti.
Používali ste už niekedy blokátor potu? Ak áno, boli ste spokojní s účinkami? Čakám na vaše komentáre!
Pridaj komentár